Dlaczego warto zrobić uprawnienia na wózek widłowy?

Ocena
0.00

Kurs na operatora wózka widłowego to obecnie jedno z najpopularniejszych szkoleń. Prężny rozwój handlu wymusza powstawanie nowych hal magazynowych, centrów logistycznych czy też sklepów o wielkich powierzchniach, które, aby sprawnie funkcjonować, potrzebują osób posiadających wymagane uprawnienia. Warto więc zainwestować w taki kurs, bo wydatki związane z kursem na wózek widłowy szybko się zwrócą, a egzamin zakończony pozytywnym wynikiem stanie się zabezpieczeniem dla stabilnej sytuacji zawodowej.

Dlaczego warto?

Jest to przede wszystkim podniesienie swoich kwalifikacji, które mogą pomóc nam znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co skutkuje tym, że możemy cieszyć się naszym certyfikatem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od kursanta nie wymaga się żadnych specjalnych umiejętności, a czas na zdobycie uprawnień zwykle nie przekracza tygodnia. Dodatkowym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to wiąże się ze znacznym wzrostem zarobków i standardu życia.

Jak zdobyć uprawnienia?

Uprawnieniami na wózki widłowe może się poszczycić wyłącznie osoba, która odbyła kurs i zdała specjalny egzamin państwowy. Kurs i test składa się z części praktycznej oraz teoretycznej. Na teorii testowani jesteśmy z wiedzy na temat urządzenia i jego budowy, a na praktyce – czy potrafimy prawidłowo jeździć wózkiem i go obsługiwać.

Aby móc podejść do egzaminu, musimy spełnić kilka prostych wymagań:

  • Mieć ukończone 18 lat
  • Posiadać świadectwo ukończenia kursu
  • Pozwolenie pracodawcy
  • Badanie lekarskie z opinią lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do kierowania wózkiem widłowym

Kategorie uprawnień

Mamy 3 rodzaje uprawnień określonych przez Urząd Dozoru Technicznego:

  • IIIWJO pozwala na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych i zdalnie sterowanych.
  • IIWJO, jest to najczęściej wybierana kategoria, która uprawnia do prowadzenia wózków jezdniowych podnośnikowych z każdym napędem oraz bez ograniczeń w wysokości podnoszenia i udźwigu.
  • IWJO zezwala na prowadzenie wózka o dowolnym napędzie i udźwigu i wózki jezdniowe specjalizowane, gdzie możemy wyróżnić te o zmiennym wysięgu oraz te, które podnoszą nie tylko asortyment, ale również operatora.

Kategoria IWJO jest najwyższa i pozwala kierować wózkami z IWJO i IIWJO. W analogiczny sposób posiadacze IIWJO mają prawo poruszać się pojazdami z niższej kategorii.

Jakie są koszty zdobycia uprawnień?

Cena kursu na wózki widłowe waha się zazwyczaj od 600 do 1000 złotych. Wysokość kwoty zależy od tego, co zawiera się w danym pakiecie szkoleń, a także które z uprawnień chcemy zdobyć. Naprawdę dobry kurs, równa się wyższej cenie. Posiadając już jakieś doświadczenie w branży, możemy zrezygnować z samego szkolenia, a podejść jedynie do egzaminu. W tym przypadku koszt kształtuje się następująco:

  • opłata egzaminacyjna 212,34 zł
  • badania psychotechniczne ok. 150 zł
  • badanie lekarskie w celu wydania zaświadczenia lekarskiego umożliwiającego podjęcie pracy ok. 120 zł

Naprawdę warto wydać te kilkaset złotych i zdobyć lepsze perspektywy na dobrą pracę. Stajesz się dużo bardziej atrakcyjny dla pracodawcy w porównaniu do osoby bez takich uprawnień. Tym samym, otrzymasz wyższe wynagrodzenie, które stanie się przepustką do podniesienia standardu życia.

Kategoria: Edukacja i nauka
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów