Gdzie można uprawiać szkołę przetrwania w Polsce?
Bardzo często kiedy zaczynamy robić coś po raz pierwszy mamy wiele wątpliwości i nie wiemy, od czego zacząć. Stosunkowe nowe zjawisko, jakim jest survival i bushcraft jest tego dobrym przykładem. Survival łączy się ze sztuką przetrwania w sytuacjach ekstremalnych, natomiast bushcraft to umiejętność życia w miejscach oddalonych od cywilizacji, dzikich i niezbadanych. Rozpoczynając przygodę z tymi formami aktywności, można wiedzę czerpać z internetu, programów telewizyjnych czy wielu publikacji. Źródeł jest naprawdę dużo. Kiedy zapoznamy się z podstawami teoretycznymi, nie pozostaje nic innego jak wyruszyć w teren. Powodzenia.
Na czym polega survival i szkoła przetrwania?
Survival, czyli inaczej szkoła przetrwania, to forma działań, jaka w skrócie polega na życiu w środowisku naturalnym bez dostępu do podstawowych udogodnień, jak bieżąca woda oraz prąd. Bardzo często osoby mocno zaciekawione survivalem rezygnują także z zadaszonego noclegu na rzecz namiotów lub zbudowanych własnoręcznie szałasów.
Kłopoty prawne związane z uprawianiem survivalu w lasach w Polsce
Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, w tym Lasy Państwowe ograniczały przebywanie osób na ich terenie do minimum. Nocowanie oraz zajmowanie konkretnego terenu było źle widziane i traktowane jako nielegalne. Jednakże środowiska osób zrzeszonych wokół survivalu oraz bushcraftu wypracowały porozumienie z Lasami Państwowymi. Dzięki tym przedsięwzięciom szara strefa została mocno ograniczona. Obecnie w całej Polsce wydzielone są specjalne obszary, gdzie legalnie można praktykować te formy aktywności.
Dolny Śląsk i okolice Świeradowa-Zdrój miejsce na survival
Osoby zainteresowane wypoczynkiem w lesie w formie survivalowej w południowo-zachodniej części Polski, powinny zwrócić swoją uwagę na Dolny Śląsk oraz okolice uzdrowiskowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To tutaj znajduje się jeden z terenów przeznaczonych do praktykowania survivalu oraz bushcraftu. Jest to interesująca lokalizacja dla miłośników gór, przyrody oraz tajemnic Dolnego Śląska.
Malowniczy Gorzów Wielkopolski i Nadleśnictwo Lubsko
Jeśli interesują Cię bardziej tereny nizinne, świetnym przykładem wykorzystania miejsca do survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego oraz Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajdują się obszary, położone w lasach. Charakterystyczne dla województwa lubuskiego drzewostany i dobra infrastruktura parkingowa. Tym szczycą się tamte okolice.
Elbląg oraz Stegna dla fanów nadmorskich lokalizacji
Bardzo interesującą lokalizacją są również okolice Morza Bałtyckiego. Tam także natrafimy na atrakcyjne miejsca do praktykowania survivalu. Najwięcej terenów znajdziemy w okolicach Stegny oraz położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek i woda. Taki klimat przyciąga wielu. Szczególnie w okresie letnim jest to niezwykle popularny kierunek do uprawiania survivalu i bushcraftu.
Jak przygotować się do survivalu w lesie?
W trosce o bezpieczeństwo lasu i osób się w nim znajdujących, wszyscy ci, którzy pragną spędzić noc poza wyznaczonymi miejscami biwakowymi, czyli harcerze, osoby uprawiające survival i bushcraft, czy nawet rowerzyści, muszą powiadomić odpowiednie nadleśnictwo o swoich zamiarach. Jeżeli grupa osób nie przekracza 4 uczestników i nocleg obejmuje dwie noce pod rząd, wystarczy poinformować nadleśnictwo drogą mailową w dniu planowanego noclegu. Jest to gest władz leśnych w stronę grup zainteresowanych inną niż dotychczas formą aktywności outdoorowej.