Jak zrozumieć i zapamiętać lektury szkolne?

Ocena
0.00

Szkolnym obowiązkiem jest między innymi czytanie różnych lektur i odpowiedzi z posiadanej wiedzy na ich temat na kartkówce. Dzieci nie są chętne na zapoznanie się z lekturami szkolnymi, ponieważ ich zawartość jest często niezrozumiała i ciężka do przyswojenia. W poniższym artykule przekazujemy informacje, które pomogą dziecku w zapamiętaniu przeczytanej książki oraz sposoby na przyjemniejsze czytanie!

Znajdź spokojne miejsce!

Do czytania nie podchodź z nastawieniem, że im szybciej, tym lepiej. Sprawi to, że zapamiętasz mniej szczegółów i będziesz musiał czytać poszczególne rozdziały jeszcze raz, a w najgorszym przypadku całą lekturę od nowa. Najlepiej rozpocząć ze stosownym zapasem czasu. Można już w wakacje letnie, czy we ferie zimowe sporządzić sobie plan, którego mniej więcej chcemy się trzymać. Określić, jak dużo dni nam zostało, ile książek jest przewidzianych w materiale oraz jak dużo stron możemy czytać w ciągu jednego dnia?

Aktualnie mało kto rozstaje się z telefonem na dłużej niż 30 minut, natomiast w czytaniu lektur jest to istotne. Jeśli chcemy mieć jak najlepsze efekty i nie wracać do tych samych rozdziałów kilkukrotnie, powinniśmy odłożyć telefon i rzeczy, które nas rozpraszają na bok. Pomoże nam to podnieść uwagę w czytaniu i w ten sposób zaoszczędzimy sporo czasu. Jednakowo jest z domownikami. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko nie może w danej chwili pomóc w ogrodzie bądź w kuchni. Jeżeli taka sytuacja się powtarza, powinno się zawsze przed czytaniem oznajmić członkom rodziny, że w tym momencie jesteśmy zajęci i musimy odłożyć obowiązki domowe na późniejszą porę.

Wspomóż się streszczeniem, aby lepiej zrozumieć lekturę!

Po przeczytaniu rozdziału możesz popatrzeć do opracowań lektur z wytłumaczonymi głównymi definicjami, w których sprawdzisz, czy wszystko poprawnie zrozumiałeś. Gdy mamy więcej czasu, warto przeszukać biografię autora, a także materiały o czasach, w których żył oraz pisał.

Wielu pisarzy opisuje w swoich opracowaniach sytuacje oraz emocje z nimi powiązane, które sami przeżyli. W związku z tym zapoznanie się, chociaż z krótką notatką o ich życiu może posłużyć nam jako kolejne udogodnienie w zrozumieniu czytanego tekstu. Powinno się dowiedzieć, czy nakręcono jakieś filmy na bazie książek, co także poniekąd może posłużyć za streszczenie oraz ułatwi kojarzenie postaci, oraz miejsc akcji. Do ekranizacji zapisz swoje uwagi oraz elementy, które zostały zignorowane czy też zmienione.

Naucz się robić notatki z lektury — wspomoże to Twoją pamięć!

Kup zeszyt, który miej stale pod ręką, gdy masz zamiar brać się za czytanie lektury. Będziesz mógł w nim zapisywać kluczowe informacje jak imiona poszczególnych osób, miejsca akcji bądź swoje przemyślenia. Może wydłuży to twoje zmagania z lekturą, ale z całą pewnością utrwali przeczytane wiadomości oraz uwierz mi, warto! Po zeszyt będziesz mógł sięgnąć zawsze, kiedy coś ci umknie.

Jak podejść do tematu czytania lektur, żeby ułatwić dziecku sprawę?

Niechęć do czytania przez dziecko lektur szkolnych objawia się w podejściu. Zmieniając punkt widzenia oraz podejście w czytaniu książek, zakończy się sukcesem. Wystarczy podpowiedzieć dziecku, żeby spojrzało na przygody, doświadczenia, sytuacje jak na życie zwykłego człowieka, na przykład dziadka, czy babci. Jeżeli nadal jest mu ciężko przełamać się do czytania, to należy podejść do lektury jak do wyzwania!

Kategoria: Kultura i sztuka
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii