Czym najlepiej doczyścić lodówkę?

Ocena
0.00

Żadne gospodarstwo domowe nie może się obyć bez lodówki. Jest to pierwszy sprzęt, na który się decydujemy podczas przeprowadzki na nowe mieszkanie. Nic w tym dziwnego, ponieważ lodówka pomaga nam przechowywać jedzenie dłużej, a także schładza produkty. Czasami jednak bywa tak, że całkowicie zapominamy o tym, co znajduje się na dnie i przez to musimy ją wyczyścić. Poniżej opisujemy proces czyszczenia lodówki oraz pomagamy w niwelowaniu nieprzyjemnego zapachu!

O czym potrzeba pamiętać w trakcie czyszczenia lodówki?

Przede wszystkim nie zapomnij o wyłączeniu lodówki z gniazdka elektrycznego. Pierwszym powodem dla takiej czynności jest naturalnie bezpieczeństwo. Prócz tego zmniejszysz niepotrzebne w tym czasie zużycie prądu, a także podniesiesz temperaturę we wnętrzu, co ułatwi proces porządkowania. Gdy już Twoja chłodziarka będzie odpięta od gniazda zasilającego, wyjmij z niej wszystkie półki oraz szufladki, a następnie pozostaw otwarte drzwiczki.

Wyjęte z lodówki elementy umyj ciepłą wodą z płynem, opłucz i gruntownie wytrzyj do sucha. W następnym kroku zajmij się wnętrzem lodówki. Myj ją przy użyciu mieszaniny wody, mydła i sody oczyszczonej albo octu. Mycie przeprowadzaj od góry do dołu. W końcowym etapie spłucz oraz wytrzyj do sucha. Po zakończeniu poczekaj minimum 30 min. W tym czasie lodówka powinna wyschnąć całkowicie. Czas ten możesz zużytkować na mycie ścian zewnętrznych. Nie zapomnij o uszczelkach drzwi.

Po dokładnym umyciu możesz zacząć wkładać do środka lodówki żywność. Nie powinieneś umieszczać w niej gorących potraw. Jeśli potrzebujesz w niej ulokować naczynie z czymś ciepłym, pozwól mu w pierwszej kolejności ostygnąć do temperatury pokojowej. Przedmioty o podwyższonej temperaturze mogą sprawiać, że we wnętrzu lodówki powstawać będzie szron. Pamiętaj o tym, aby wszystkie produkty w lodówce były hermetycznie zawinięte folią, bądź przykryte pokrywką. Będzie to chronić żywność przed usychaniem, a także zahamuje nieprzyjemne zapachy.

Okres rozmrażania się zamrażarki!

Co jakiś czas powinieneś przeprowadzić odmrażanie zamrażarki. Nie wykorzystuj w tym celu żadnych środków chemicznych, jak również nie usuwaj lodu żadnymi przedmiotami. Unikaj również umieszczania we wnętrzu gorących przedmiotów, które mogą uszkodzić element chłodzący Twojej lodówki.

W celu rozmrożenia wyłącz lodówkę z gniazdka. Jest to znakomita okazja, aby jednocześnie dokładnie wyczyścić jej wnętrze. Topniejący lód będzie zbierał się jako woda w zbiorniku u dołu. Należy pamiętać o jego wylewaniu. Wykonuj konserwację w postaci wycierania uszczelek drzwi ściereczką nasączoną gliceryną.

Istotne jest, że lodówki wyposażone w systemy No Frost również powinny być odmrażane dwa razy w roku. W przypadku takiego sprzętu proces niczym się nie różni. Pamiętaj, tylko żeby lód roztapiał się bez Twojej pomocy.

Co w momencie, gdy lodówka przesiąkła brzydkimi zapachami?

Lodówki mają to do siebie, że czasami przesiąkają różnymi zapachami, które nieładnie pachną po otwarciu. Dlatego też radzimy zastosować się do domowych sposobów, które pomogą ten zapach zniwelować. Możesz wstawić do lodówki proszek do pieczenia w naczyniu, który wymieniasz co dwa tygodnie lub postawić świeżo zaparzoną kawę. Ona również neutralizuje zapachy. Innym sposobem jest połówka cytryny. Niemniej jednak możesz zastosować wszystkie razem!

Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii