Zbieranie deszczówki – jak łapać i magazynować wodę?

Ocena
0.00

Opady deszczu są zupełnie normalnym zjawiskiem atmosferycznym, który prowadzi do zalewania ulic, samochodów czy domów. Wiedząc, że nasz dom jest zabezpieczony przed deszczem, a dodatkowo posiadając sprawny system odprowadzający wodę deszczową, nie musimy się obawiać ulew. Posiadając własny ogród, warto zainwestować w zbiornik retencyjny bądź dół chłonny!

Co zrobić podczas ewentualnych kłopotów z odprowadzeniem wody?

Nieumiejętny montaż rynien wokół domu bądź po prostu ich brak, będzie owocował problemami z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany i fundamenty domu będą mokre od wiecznie lejącej się oraz spływającej w głąb gruntu wody. Na dodatek będzie nagromadzać się błoto w miejscach, gdzie często pojawiają się kałuże. Jeżeli grunt na naszej działce jest prawidłowo przepuszczalny, wystarczy wyprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadwyżka w ziemię. Jednakże jeżeli na naszej działce grunt jest słabo przepuszczalny, wodę musimy odprowadzić w głębsze, niższe warstwy gleby.

Przeanalizuj, jakie są sposoby na zgromadzenie wody deszczowej!

Posiadając stosowne zaplecze odprowadzające wodę z dachu i wyprowadzające ją w głąb naszej ziemi, pozostaje nam zastanowić się, jak ją właściwie gromadzić, by później wykorzystać do podlewania, mycia samochodu, narzędzi i innych czynności działkowych.

Świetnym pomysłem na odprowadzenie deszczówki jest oczko wodne!

Dobrym rozwiązaniem będzie budowa oczka wodnego albo stawu, czy mniejszego zbiornika wodnego, gdzie poprowadzimy ujście jednej z rynien. Zbiornik powinien być na tyle głęboki, by w trakcie obfitych opadów nie został przepełniony, ale także powinien być bardzo szczelny, wskazane jest zadbać o wyłożenie dołu szczelnie folią. Pomysł sprawdzi się jednakże na działkach o zdecydowanie większej powierzchni.

Oczywistym pomysłem na zbieranie deszczówki jest zbiornik!

Stosunkowo prostym oraz dość oczywistym rozwiązaniem jest odprowadzanie wody deszczowej do zbiorników do tego celu przeznaczonych, przyłączonych do rury spustowej. Dzięki użyciu pompy możemy wyprowadzić wodę i podlewać ogród, stosując prócz tego jedynie wąż ogrodowy. Objętości, jakie możemy przechowywać w tego typu zbiornikach, są dosyć zróżnicowane. Znajdziemy takie o pojemności kilkuset litrów oraz takie, które wymagają montażu pod ziemią, albowiem ich rozmiar wyklucza montaż naziemny. Popularne stają się więc tzw. zbiorniki retencyjne, które instalujemy w gruncie oraz przez specjalną instalację możemy stosować z powodzeniem zbieraną deszczówkę np. do spłukiwania wody w toalecie.

Kolejnym rozwiązaniem są drenaże oraz skrzynki rozsączające!

Chętnie wybieranym rozwiązaniem są skrzynki z tworzywa sztucznego, które montowane pod ziemią, za pomocą sączków wychodzących ze skrzyń, powoli przepuszczają zmagazynowaną wodę opadową w różne części działki. Układ, jaki chcemy, co do ilości, jak i miejsca, w których je umieścimy, ustalmy sami. Innym rozwiązaniem są drenaże, polegające na tym, że woda deszczowa gromadzona jest w rurach dziurawionych, niemniej jednak skuteczniejsze są skrzynki, dzięki stopniowemu magazynowaniu wody oraz równomiernemu rozprowadzaniu na działce!

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Pelargonie: uprawa, rozmnażanie i odmiany
Data dodania:
  • 5.00
  • 0
Jak wybrać dywan dla dziecka?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0