Na co powinno się zwrócić uwagę podczas kupna domu?

Ocena
0.00

Kupno domu jest czasochłonne, trzeba wziąć pod uwagę różne aspekty związane nie tylko z samym domem, ale również jego otoczeniem. Nierzadko również potrzebujemy wziąć kredyt hipoteczny, aby móc nabyć swój wymarzony dom. Nie trzeba nikomu mówić, że wspomniany kredyt spłacamy przez większość życia! Dlatego podjęcie tej ważnej decyzji nie może być pochopne. Poniżej radzimy, co wziąć pod uwagę, żeby wyjść na tym dobrze!

Jaki jest status prawny nieruchomości, którą chcemy nabyć?

Pierwsza i bardzo ważna rzecz – zawsze sprawdzaj stan prawny nieruchomości! Dzięki temu zyskasz pewność, że dom zbywany jest legalnie i np. nie zostanie ukryta współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. O ile cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z ekspertami. Możesz też skorzystać z usług dobrze ocenianego i przetestowanego biura nieruchomości, wtedy transakcja będzie dużo bezpieczniejsza.

Sprawdź, w jakiej okolicy stoi dom, który chcesz kupić!

W większości przypadków nabywa się jeden dom w ciągu całego życia, zatem konieczne jest dokładne namyślenie się nad wyborem i wybieganie nieco w przyszłość. Czemu? Jeśli dom ma nam służyć przez resztę życia, należałoby przemyśleć jego położenie, czy zawsze będzie dla nas odpowiednie, jak również zastanowić się, czy będzie dla nas komfortowy na starość. Jeżeli zamierzasz powiększyć rodzinę, to również powinieneś mieć na uwadze przy planowaniu rozlokowanie pomieszczeń. Z myślą o dzieciach, możesz dodatkowo sprawdzić różne opcje dojazdu do większego miasta czy rozlokowanie sklepów oraz punktów usługowych. Pamiętaj, że interesująca cena domu zwykle jest związana z pewnymi niedogodnościami, np. w okolicy przewidywana jest budowa drogi szybkiego ruchu, co w oczywisty sposób będzie łączyło się z natężonym hałasem. Zwróć także uwagę, w jakiej odległości jest sklep spożywczy, albowiem dla niektórych kilkudziesięciominutowa wyprawa po zakupy może być znaczącym problemem. W dzisiejszych czasach obecność choćby małego sklepu spożywczego w danej miejscowości jest już kluczowa, ale jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez świeżych bułek – warto się upewnić w tej sprawie.

Poznaj faktyczny stan techniczny domu, który chcesz nabyć!

Dogłębnie obejrzyj, w jakim stanie znajduje się nieruchomość. Czy w domu nie ma grzyba na ścianach? Czy wszystkie instalacje działają? Czy na dachu nie brakuje dachówek? Oczywiście z wieloma awariami oraz kłopotami możesz sobie poradzić, a dom przygotować zgodnie ze swoim gustem, ale wszelkie wykryte wady są podstawą do negocjacji ceny. Możesz na wstępie przewidzieć dodatkowe koszty, jakie przyjdzie Ci pokryć, żeby zamieszkanie w domu było możliwe.

Sąsiedzi są bardzo ważni!

Dużo osób pewnie nie bierze tego pod uwagę, ale powinno się przejść po okolicy przez jakiś czas. Poznaj sąsiadów i przetestuj, czy za płotem nie będziesz mieć towarzystwa, które będzie ciężkie do zaakceptowania. Konflikty sąsiedzkie są niestety nadzwyczaj częste. Jeśli stwierdzisz, że coś Cię może denerwować już na samym początku, to może warto rozważyć niemniej rezygnację z zakupu domu w danej okolicy. Przykładowo, powtarzające wzywanie policji z powodu zakłócania ciszy nie będzie dla nikogo fajne, a cała sprawa może się nawet skończyć w sądzie. Ponadto mieszkanie obok osób, których się nie cierpi, stanie się prawdziwą katorgą po pewnym czasie.

Umowa zakupu domu, łącznie z jakimkolwiek wyposażeniem tylko na piśmie!

Kiedy już wybrałeś swój wymarzony dom, to pozostaje jedynie sfinalizować zakup. Jeżeli umawiasz się z obecnym właścicielem na zostawienie niektórych sprzętów bądź mebli przez niego, to spiszcie umowę pisemną. W historii jest wiele przypadków, które jasno pokazują, że przy umowie ustnej nic nie jest pewne. Dotychczasowi właściciele zaprzeczali jakimkolwiek obietnicom, co do wyposażenia. I na to się przygotuj zawczasu!

Kategoria: Nieruchomości
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów