Które narzędzia ogrodowe opłaca się kupić podczas pielęgnacji trawnika?

Ocena
0.00

Przeważnie wiosenną porą przypominamy sobie, że na zewnątrz, w naszym ogrodzie czeka na nas mnóstwo pracy, którą trzeba wykonać. Utrzymany w ładzie oraz emanujący wspaniałym wyglądem ogród, to przede wszystkim zaangażowanie i chęci do jego pielęgnacji. Każda czynność, nawet jeśli zrobiona idealnie, po jakimś czasie wymaga powtórzenia. Wielu z nas ma trawnik. Co zrobić, żeby był on w świetnej kondycji oraz jakich narzędzi użyć? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Kosiarka – absolutna podstawa!

Absolutną podstawą, w którą musimy zaopatrzyć nasze ogrodnicze arsenały, jest kosiarka. Im mniejszy teren trawnika, tym inny model kosiarki będzie nam potrzebny. Na najmniejszych skwerkach do 200-300 m2, wystarczy kosiarka bębnowa. Do względnie większych terenów nadaje się kosiarka elektryczna, niemniej należy mieć na uwadze ciągnący się kabel. Z kolei na największych powierzchniach trawiastych rewelacyjnie sprawdzi się kosiarka spalinowa, która niestety jest najgłośniejsza spośród wszystkich, ale dodatkowo jest najbardziej wydajna. Wskazane jest zastanowić się nad kosiarką, która posiada opcję mulczowania zebranej trawy, innymi słowy – maksymalnego mielenia zbioru oraz rozprowadzania go na koszonej nawierzchni. Jest to idealna alternatywa do zastąpienia kompostownika oraz nieużywania dzięki temu dodatkowego sztucznego nawozu.

Aeracja, czyli świetna metoda na dotlenienie gleby!

Jeśli zależy nam na gładkiej oraz gęstej nawierzchni trawnika, należałoby wyposażyć się w aerator. Jest to sprytne urządzenie zaopatrzone w zintegrowane ostre kolce (czasem spotyka się także wbudowane metalowe rurki), które przemieszczając się po powierzchni trawy, wbijają się w glebę, tym samym ją natleniając. Dzięki temu trawa lepiej rośnie, albowiem ma więcej powietrza, a jej korzenie mają więcej miejsca do rozwoju. Stosunkowo nowym udogodnieniem są również specjalne nakładki na buty do natleniania trawnika. Polega to na tym, że zakładamy na swoje obuwie nakładki wyglądające prawie jak korki u piłkarzy i poprzez chodzenie po trawie, natleniamy ją.

Co to jest wertykulator i do czego służy w pielęgnacji trawnika?

Porównywalnym urządzeniem do aeratora jest wertykulator, jednakże podstawowa różnica jest tego typu, że wertykulator ma w sobie ostrza, które przesuwając się po powierzchni trawy, wyciągają wszystko to, co najmizerniej ukorzenione, a więc w większości wypadków po prostu chwasty i martwe źdźbła. Narzędzie wspaniale sprawdza się po sezonie jesienno-zimowym, kiedy trawa często jest w gorszym stanie. Trawnik po takim zabiegu zwykle nie wygląda nadzwyczajnie, niemniej nie należy się tym przejmować, albowiem trawa musi odpocząć i nabrać miejsca do ponownego wzrostu.

Podkaszarka – idealna na małe powierzchnie trawiaste!

Nie wszędzie uda nam się dojść z kosiarką, nawet tą o najmniejszych rozmiarach. Są takie miejsca w naszym ogrodzie, jak szczeliny między skalniakami, skarpy i górki, gdzie po prostu kosiarka nie wjedzie. W tym celu używamy podkaszarki, która w niektórych mniejszych ogrodach może w zupełności wystarczyć jako wyłączny robot koszący, gdyż nadaje się bezbłędnie na małe powierzchnie trawiaste. Co więcej, skosimy nią także wysokie pędy oraz trawy.

Podczas pielęgnacji trawnika, zaopatrz się w nożyce ogrodowe!

Przy rabatach ogrodowych, gdzie jest kostka granitowa czy inna palisada, może być utrudnione skoszenie trawy. Oprócz tego również przy murkach i ławkach pozostają niedocięte kawałki trawnika, co wygląda raczej nieestetycznie. W przypadku, kiedy nam to przeszkadza, to należy zaopatrzyć się w nożyce, które także dostępne są w wersji elektrycznej. Przy użyciu powyższych narzędzi, nasz trawnik będzie wspaniale zadbany!

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Pelargonie: uprawa, rozmnażanie i odmiany
Data dodania:
  • 5.00
  • 0
Wszystko na temat montażu basenu w ogrodzie!
Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Polecane piece z podajnikiem. Przegląd ofertowy
Data dodania:
  • 0.00
  • 0