Pelargonie: uprawa, rozmnażanie i odmiany

Ocena
5.00

Pelargonia to obszerna kategoria, która obejmuje zarówno rośliny rabatowe, jak i pozostałe, niezwykłe odmiany. Louise Curley odkrywa wielką różnorodność pelargonii w szkółce Fibrex w Warwickshire i daje wskazówki, jak uprawiać i rozmnażać te piękne letnie kwiaty.

Letnie kwiaty, wymarzone do Twojego ogrodu


Pelargonie są synonimem letnich kwiatów, ale ta grupa roślin ma znacznie więcej zalet niż rośliny rabatowe sprzedawane w centrach ogrodniczych. Odmiana ta oferuje coś dla każdego, od odważnych, kolorowych kwiatów, rzadkich gatunków, mieszańców i egzotycznych roślin o nocnym zapachu, po moje ulubione odmiany o pachnących liściach.

Poznaj wielobarwność tych wyjątkowych kwiatów

Różnorodność pelargonii sprawiła, że stały się one popularne wśród Wiktorian, którzy byli ich kolekcjonerami i hodowcami. Zainteresowanie pelargoniami, zwanymi przez zagorzałych fanów "pellies", jest równie silne dzisiaj dzięki ich wszechstronności. Wiele z nich świetnie nadaje się do uprawy w doniczkach, inne są domowymi roślinami lub znajdują się w oranżerii. Kwiaty i liście można ścinać i wstawiać do wazonu, a nawet używać niektórych do domowych wypieków.

Narodowa Kolekcja Pelargonii


Nigdzie nie znajdziesz większej różnorodności pelargonii niż w Kolekcji Narodowej w Szkółkach Fibrex koło Stratford-upon-Avon, Warwickshire. Licząca już 30 lat kolekcja jest uważana za największą na świecie. Liczy ponad 2000 gatunków i kultywarów Pelargonii na wystawie. Jednak korzenie firmy Fibrex sięgają znacznie dalej. Prawie 60 lat temu Hazel Key kupiła rośliny na Three Counties Agricultural Show. Została ukąszona przez bakcyla "pellie" i założyła szkółkę wraz ze swoim mężem, Dickiem.

Fibrex, regularnie pojawiający się na Chelsea Flower Show, jest teraz w rękach córek Dicka i Hazel, Angeli Tandy i Ursuli Key-Davis, z pomocą ich szwagierki Heather Godard-Key. Asortyment roślin powiększył się o paprocie, bluszcze, begonie, a ostatnio także delikatne krzewy i pnącza z południowej półkuli,. Jednakże pelargonie nadal pozostają sercem tej szkółki.

Jaka jest różnica między pelargoniami a geranium?


Pelargonie wywodzą swoją nazwę od greckiego słowa pelargos co oznacza bociana. Ma to związek z kształtem główek nasion, które przypominają bociani dziób. Często nazywa się je pelargoniami, ale jest to błędne; termin ten dotyczy tylko odpornych bylin zielnych.

Grupy Pelargonii


Rośliny z rodzaju Pelargonia są grupowane według różnic w pokroju, ulistnieniu lub formie kwiatów. Łatwo jest wyróżnić odmiany o pachnących liściach i pelargonie bluszczolistne o zwisających łodygach oraz liściach przypominających bluszcz. Różnica między regaliami a aniołami jest bardziej subtelna. U tych pierwszych nakładające się na siebie płatki tworzą kwiat w kształcie trąbki, podczas gdy te drugie mają luźniejsze, bardziej otwarte kwiaty. Pelargonie strefowe są zazwyczaj sadzone w publicznych parkach. Wyprostowane, krzaczaste rośliny, często z wyraźnymi pierścieniami lub "strefami" koloru na liściach. Pelargonie gwiaździste zostały po raz pierwszy wyhodowane w Australii w latach 60. i wyróżniają się kwiatami w kształcie gwiazd.

Gatunki pelargonii


Gatunki pelargonii oferują jedne z najbardziej niezwykłych kwiatów w swojej odmianie. Pelargonia appendiculatum to bardzo rzadki gatunek o drobno pokrojonych, pierzastych, szarozielonych liściach i luźnych gronach bladożółtych kwiatów z różowymi plamami na dwóch płatkach. P. caffrum ma filigranowe liście i wysokie, proste łodygi zwieńczone parasolowatymi grupami kudłatych kwiatów w kolorze kremowym i magenta. Obie te rośliny mają zwartą budowę, ale P. cucullatum, znana również jako Pelargonia drzewiasta, osiąga do dwóch metrów wysokości i tworzy rozłożysty krzew o rozgałęzionych łodygach i puchatych liściach; kwiaty występują w różnych odcieniach różu, a czasami także w kolorze białym. Zarówno 'Ardens' jak i 'Lawrenceanum' są mieszańcami gatunkowymi, w których dwa różne gatunki uległy naturalnemu zapyleniu. Odmiana 'Ardens' pochodzi z XIX wieku i ma zaskakująco czerwone kwiaty oraz rozpryski czarnej sadzy na każdym płatku. Odmiana 'Lawrenceanum' ma płatki w kolorze magenty z ciemniejszymi, rozmazanymi środkami i białymi brzegami; ma słodki, nocny zapach.

Pelargonie pachnące


Odmiany o liściach pachnących są dostępne w obfitej gamie zapachów i mają zazwyczaj delikatniejsze kwiaty. Na przykład 'Apple Betty' ma pyszny jabłkowy zapach i delikatne białe kwiaty. Inne zapachy, na które warto zwrócić uwagę to pomarańczowy, cytrynowy, różany, a nawet słodki jak butelka coli.

Pelargonie różane


Pelargonie typu Rosebud mają ściśle ułożone płatki tworzące kwiaty przypominające pączki róż. Odmiana 'Westdale Appleblossom' ma białe kwiaty z różowym nalotem i jest szczególnie piękna ze względu na biało-zielone liście. Chociaż ta variegacja sprawia, że roślina ta wolno rośnie. Pelargonie tulipanowe, takie jak szkarłatna 'Red Pandora', mają małe, miseczkowate kwiaty, które nigdy nie otwierają się do końca.

Ivy-leaved pelargoniums

Pelargonie o bluszczowatych liściach są idealne do doniczek oraz wiszących koszy. 'Golden Baby' ma charakterystyczne żółto-zielone liście z kremowymi lub czerwonymi brzegami i białe, gwiazdkowate kwiaty z magentowymi oznaczeniami.

Pelargonie anielskie


Pelargonia anielska 'Quantock Perfection' ma dwubarwne, fuksjowo-różowe i bladoróżowe kwiaty z falbankami na brzegach. Jest to roślina obficie kwitnąca i pełna wigoru, dzięki czemu została wyróżniona nagrodą RHS AGM. 'Martin Pope' to nowoczesna hybryda, nazwana tak od nazwiska hodowcy, o bordowych, zachodzących na siebie płatkach.

Pelargonie zonartic


Zonartic to najnowsza kategoria i obejmuje serię Rushmoor River. "Zostały opracowane przez Stevena Pollarda, hodowcę amatora w Wielkiej Brytanii" - wyjaśnia Heather. "Ale po raz pierwszy zostały wyhodowane w Australii przez Cliffa Blackmana. Obecnie ma już 90 lat i niestety nie może podróżować, a co za tym idzie zobaczyć efekty swojej pracy".Heather jest wielką fanką: "Liście są spektakularne, ale kwiaty! Wznoszą się one wysoko ponad roślinę na bardzo wdzięcznych, długich łodygach, co czyni je bezsprzecznym liderem dla miłośników kwiatów ciętych. Paleta kolorów obejmuje teraz pastele, blade kremy i żółć."

Uprawa pelargonii


Większość gatunków Pelargonii pochodzi z Afryki Południowej i w związku z tym zwykle rozwijają się w stosunkowo suchych i słonecznych warunkach. Chociaż, jak zauważa Heather, "gatunki są bardzo zróżnicowane, co oznacza, że odmiany również. Każdy podział ma swoje wymagania. "Ogólnie rzecz biorąc, uprawiaj je w mieszance 50:50 John Innes nr 2 i kompostu uniwersalnego. Przy każdym podlewaniu zasilaj je nawozem o wysokiej zawartości potasu, takim jak pasza dla pomidorów. Podlewaj, gdy kompost, a nie roślina, wyschnie". Trzymaj delikatne pelargonie osłonięte do późnej wiosny, a następnie zabezpiecz ponownie jesienią.

Poznaj fundamentalne zasady uprawy pelargonii w okresie zimowym

Według Heather istnieją trzy złote zasady, jeśli chodzi o opiekę nad pelargoniami w okresie zimowym. "Utrzymuj je w miejscu zabezpieczonym przez mrozem, a dodatkowo daj im dobre światło i wentylację", mówi. Ilość potrzebnej wody jest różna. "Trzymaj je po suchej stronie, jeśli są chłodne", mówi Heather. Dla pelargonii przechowywanych gdzieś w cieplejszym miejscu, Heather zaleca nawożenie i podlewanie jak zwykle, a będą nadal kwitnąć przez zimę.

Rozmnażanie pelargonii


Niektóre pelargonie są łatwiejsze do rozmnażania niż inne. Odmiany o liściach pachnących są jednymi z najłatwiejszych do rozmnażania. Sadzonki można pobierać w dowolnym momencie między czerwcem a połową września. Szukajcie zdrowych nowych przyrostów, w miarę możliwości nie kwitnących. Jeśli to się nie uda, należy wyciąć pąk kwiatowy. Tnij nad węzłem liściowym, a następnie przytnij sadzonkę tuż pod węzłem - w tym miejscu roślina ma stężenie hormonów, które pobudzają tworzenie się korzeni.  Usuń wszystkie dolne liście. Wsadź do kompostu o swobodnym odpływie - albo kompostu do nasion i sadzonek, albo mieszanki 50:50 uniwersalnego i perlitu lub piasku ogrodniczego. Podlewaj oszczędnie, aby kompost był wilgotny, ale nie mokry.  Przechowuj w ciepłym miejscu, ale z dala od bezpośredniego nasłonecznienia. Ukorzenianie się sadzonek powinno trwać 6-8 tygodni. Przesadzamy do pojedynczych doniczek i chronimy przed mrozem przez zimę.

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Wszystko na temat montażu basenu w ogrodzie!
Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Jak wybrać dywan dla dziecka?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Polecane piece z podajnikiem. Przegląd ofertowy
Data dodania:
  • 0.00
  • 0