Pranie zabrudzonych pieluszek wielorazowych krok po kroku
Wielu rodziców ma obawy co do prania wielorazowych pieluszek, ponieważ wydaje się być to zajęciem czasochłonnym oraz trudnym. Wcale tak nie jest! Jeśli znasz sposoby, które ułatwią to zadanie, pranie pieluch stanie się częścią Twojej codziennej rutyny. Jak poprawnie dbać o pieluszki zależnie od ich typu i materiału, z którego są wykonane?
Przygotowanie pieluch wielokrotnego użytku do prania
Zacznijmy jednak od momentu, w którym zmieniamy zabrudzoną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie mają woni moczu, można przeznaczyć do wysuszenia i kolejny raz zastosować przy kolejnej zmianie pieluch. Odnosi się to także do otulaczy z systemem SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one można włożyć do pralki.
W oczekiwaniu na wrzucenie ich do pralki można je umieścić w worku PUL lub w wiaderku z zamknięciem, o ile nie jest dokładnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają się w wodzie, dlatego nie ma potrzeby płukania ich pod wodą przed praniem, ale można to zrobić. W kwestii kupek starszych dzieci wymagane jest zmycie jej z pieluszki. Ułatwią to specjalne papierki znajdujące się w pieluszce, ale w większości przypadków wystarczy strumień zimnej wody. Dużo rodzin wykorzystuje obecność bidetki, czyli małej słuchawki umieszczonej przy bidecie, żeby sprawnie spłukać zawartość pieluszki.
Metody wykorzystywane podczas prania pieluch wielorazowych
W kwestii wszystkich wkładów i innych chłonących elementów oraz pieluszek z materiałem PUL, sprawa wydaje się być dość łatwa, należy tylko kierować kilkoma zasadami. Jeśli producent nie nadmienił inaczej, powinieneś na początku dobrze wypłukać pieluszki bez jakichkolwiek środków czyszczących. To umożliwi pozbycie się moczu znajdującego się w pieluszkach. Ten początkowy etap prania można wybrać jako oddzielny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale konieczne jest upewnienie się, że program zakończy się wraz z usunięciem wody.
Później czas na właściwy program prania: musi być stosunkowo długie i odbywać się w ciepłej wodzie: 40°C z koniecznym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez konieczności zastosowania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Dodajemy jedynie proszek do białych tkanin z niewysoką, poniżej 5%, zawartością środku czyszczącego, z kolei z wybielaczami optycznymi posiadającymi w składzie tlen.
Dlaczego podczas prania pieluszek dla dzieci stosowany jest odkażacz?
Dbałość o higienę to kluczowa kwestia, z tego powodu pieluszki wielokrotnego użytku muszą być prane porządnie, z możliwym zlikwidowaniem różnorakich drobnoustrojów. Temperatura 60° utrzymywana przez kilkadziesiąt minut będzie odpowiednia, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii.
W przypadku niższych temperatur niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych, bezpiecznych dla środowiska i niewywołujących podrażnień proszków odkażających. Ich jednostkowy koszt nie jest duży, i dla bezpieczeństwa można je również dosypywać do prania w wysokiej temperaturze. Po zakończonym programie prania należy wywiesić pieluszki, wysuszyć, i już można ponownie je wykorzystać. PUL jest podatny na wysokie temperatury, stąd nie powinno się go wystawiać na działanie promieni słonecznych i kłaść bezpośrednio na grzejniku.
Jak postępować z zabrudzeniami na wełnianych pieluszkach?
Naturalny materiał, który daje powłokę wodoodporną i który oddycha – wełna ma wiele zalet. Wymaga ona odmiennego podejścia i w większości przypadków nie jest odpowiednia do prania w pralce, bo pojawia się ryzyko sfilcowania otulaczy, gatek lub longów. Pocieszające jest to, że wełnę pierzemy co dłuższy czas.
Powłoka na pieluszkach wełnianych wykonana jest z lanoliny. Co jakiś czas należy ją odnawiać, czyli poddawać lanolinowaniu. Dzięki temu takich pieluch nie należy prać po każdym użyciu, a wystarczy przewietrzyć ją na świeżym powietrzu. Można je oczywiście prać przy większym zabrudzeniu, jednak wyłącznie ręcznie i nie wykręcając materiału. Unikaj również bezpośredniego kontaktu z gorącymi temperaturami.