Siatkówka – jak się przygotować do treningu?

Ocena
4.00

Siatkówka jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin zespołowych w sporcie. Lubiana jest przez ludzi w kraju i poza granicami. Nasze zespoły siatkarek i siatkarzy zawodowych mogą się pochwalić wieloma nagrodami. Siatkówka jest sportem chętnie oglądanym przez kibiców oraz spełnia ich potrzeby, jak i również samych zawodników. Zobacz w artykule odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące siatkówki!

Dyscyplina sportu, czyli siatkówka!

Siatkówka jest sportem drużynowym, który polega na przebijaniu piłki przez przewieszoną na pewnej wysokości siatkę. Rozgrywkę zaczyna się od serwisu piłki na pole drużyny przeciwnej, a później gracze starają się nie dopuścić do dotknięcia przez piłkę ziemi. Każda drużyna składa się z 5 zawodników – rozgrywającego, przyjmującego, blokującego, atakującego czy libero. Siatkówka jest sportem, który można uprawiać w każdym wieku, jednakże najlepiej zacząć swoją przygodę z nią już w czasie szkolnym.

Siatkówka, a zdrowie – jak to jest naprawdę?

Piłka siatkowa jest dyscypliną sportową, która poprawia wydolność organizmu i koordynację ruchową. Dzięki temu wpływa bardzo mocno na cały aparat ruchowy organizmu. Trening siatkówki pozwala także na zwiększenie siły oraz wytrzymałości mięśni.

Systematyczne treningi pozwolą wzmocnić:

 • ramiona
 • brzuch
 • uda
 • ręce
 • nogi

Kiedy zacząć grać w siatkówkę?

Treningi piłki siatkowej można rozpocząć w każdym wieku. Młodzi ludzie, uprawiając tego rodzaju aktywność, wykształcą swoje ciało i wszechstronnie rozwiną swoje umiejętności. Dzięki systematycznym oraz solidnym ćwiczeniom mogą w przyszłości grać w siatkówkę zawodowo. Aby rozegrać mecz, który jest zgodny z zasadami ogólnoświatowymi, trzeba zaznajomić się z techniką i zasadami gry. Dodatkowo należałoby przejść przez kurs teoretyczny, który w dalszym czasie doda pewności, aby wykonać pewne zagrywki i elementy taktyki.

Czynniki, które mogą zapewnić większe sukcesy w tej dziedzinie sportu:

 • warunki fizyczne – wysoki wzrost
 • koordynacja ruchowa
 • skoczność
 • ponadprzeciętna wydolność organizmu
 • umiejętność taktycznego myślenia
 • wypracowana technika gry

Początkowe treningi siatkówki polegają na nauce poprawnego odbijania piłki palcami, jak i sposobem dolnym. Gracze uczą się również odpowiedniej zagrywki, blokowania lub rozgrywki przeciwnika oraz ataku w celu zdobycia punków. W swoich przygotowaniach treningowych powinno się używać różnych taktyk oraz technik. Podczas gry wskazane jest korzystać z wielu interesujących form tej dyscypliny. W siatkówkę można grać na hali, plaży lub zewnętrznym boisku.

Jak ubrać się na trening?

Do rozegrania meczu, a także treningów, będzie potrzebny strój, który da swobodę i wygodę. Bardzo ważnym aspektem jest bielizna tak jak skarpety czy podkolanówki sportowe. Do tego koszulki z krótkim rękawkiem, krótkie spodenki i buty sportowe. Nakolanniki czy rękawki siatkarskie również bardzo się przydadzą. Gdy będziesz wybierał strój dla siebie, to zwróć uwagę na oddychający materiał, który posiada dobrą cyrkulację powietrza!

Kategoria: Sport i rekreacja
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów